| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2008, January. Released 2008, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 115 x 62 x 13 mm (4.53 x 2.44 x 0.51 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.46 inches, 18.7 cm2 (~26.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~163 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6 Standard |
| Chipset | TI OMAP V1030 |
| CPU | 260 MHz |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 243 USD |