Toshiba Excite 7c AT7-B8
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 600×1024
- CameraVGA
- Memory1 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Toshiba Excite 7c AT7-B8 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Toshiba Excite 7c AT7-B8 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, February |
BODY | |
| Dimensions | 199 x 119.8 x 10.9 mm (7.83 x 4.72 x 0.43 in) |
| Weight | 354.4 g (12.49 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~57.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Rockchip RK3168 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery (13 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black/Silver |
| Price | About 77 USD |
● Questions about this phone
When was the Toshiba Excite 7c AT7-B8 released?
The Toshiba Excite 7c AT7-B8 was announced 2014, February.
What is the Toshiba Excite 7c AT7-B8's display size?
The Toshiba Excite 7c AT7-B8 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Toshiba Excite 7c AT7-B8 have?
The Toshiba Excite 7c AT7-B8 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Toshiba Excite 7c AT7-B8 have?
The Toshiba Excite 7c AT7-B8 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What is the Toshiba Excite 7c AT7-B8 battery capacity?
The Toshiba Excite 7c AT7-B8 has a 3500 mAh battery.
Does the Toshiba Excite 7c AT7-B8 support 5G?
No, the Toshiba Excite 7c AT7-B8 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Toshiba Excite 7c AT7-B8 run?
The Toshiba Excite 7c AT7-B8 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Toshiba Excite 7c AT7-B8?
AppsApk's editorial team rates the Toshiba Excite 7c AT7-B8 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.