| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 197 x 120 x 10 mm (7.76 x 4.72 x 0.39 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM (dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Single | 3 MP |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Non-removable Li-Ion battery |
| Battery Type | Black, White |
| Charging | About 154 USD |