alcatel Idol 2 Mini
2.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The alcatel Idol 2 Mini is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the alcatel Idol 2 Mini at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - 6016X, 6016D , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - 6016A, 6016E |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, Q2 |
BODY | |
| Dimensions | 129 x 63.5 x 7.9 mm (5.08 x 2.5 x 0.31 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) - single-SIM model |
| Internal | 4GB 1GB RAM (SS), 8GB 1GB RAM (DS) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Cloudy, White, Hot Pink, Slate |
| Models | 6016A, 6016X, 6016D, 6016E |
| Price | 176 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Idol 2 Mini released?
The alcatel Idol 2 Mini was announced 2014, February.
What is the alcatel Idol 2 Mini's display size?
The alcatel Idol 2 Mini has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Idol 2 Mini have?
The alcatel Idol 2 Mini comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Idol 2 Mini have?
The alcatel Idol 2 Mini is available with 4GB / 1GB / 8GB of internal storage.
What camera does the alcatel Idol 2 Mini have?
The alcatel Idol 2 Mini features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel Idol 2 Mini battery capacity?
The alcatel Idol 2 Mini has a 1700 mAh battery.
Does the alcatel Idol 2 Mini support 5G?
No, the alcatel Idol 2 Mini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Idol 2 Mini run?
The alcatel Idol 2 Mini runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Idol 2 Mini?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Idol 2 Mini at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.