| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, April |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3500 mAh battery |
| Colors | White/Silver |
| Price | About 308 USD |