| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/11.5 Mbps |
| Announced | 2014, May. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 191 x 116 x 7.9 mm (7.52 x 4.57 x 0.31 in) |
| SIM | Dual SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1024 x 600 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8312 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Features | face detection |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Colors | White |