Plum Optimax 8.0
5.9/ 10
Announced 2016Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Plum Optimax 8.0 is a tablet announced 2016. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Plum Optimax 8.0 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, March. Released 2016, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 210.6 x 121.7 x 8.7 mm (8.29 x 4.79 x 0.34 in) |
| Weight | 305 g (10.76 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | USB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
● Questions about this phone
When was the Plum Optimax 8.0 released?
The Plum Optimax 8.0 was announced 2016, March. Released 2016, April.
What is the Plum Optimax 8.0's display size?
The Plum Optimax 8.0 has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Plum Optimax 8.0 have?
The Plum Optimax 8.0 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Plum Optimax 8.0 have?
The Plum Optimax 8.0 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Plum Optimax 8.0 have?
The Plum Optimax 8.0 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Plum Optimax 8.0 battery capacity?
The Plum Optimax 8.0 has a 3400 mAh battery.
Does the Plum Optimax 8.0 support 5G?
No, the Plum Optimax 8.0 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Plum Optimax 8.0 run?
The Plum Optimax 8.0 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Plum Optimax 8.0?
AppsApk's editorial team rates the Plum Optimax 8.0 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.