| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - N5100, N5120 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - N5100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - N5120 |
| Speed | HSPA 42.2(LTE)/21.1(3G)/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Announced | 2013, February |
| Status | Available. Released 2013, April |
| Dimensions | 210.8 x 135.9 x 8 mm (8.30 x 5.35 x 0.31 in) |
| Weight | 338 g (3G) / 340 g (LTE) (11.99 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Exynos 4412 Quad (32 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400MP4 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4600 mAh battery |
| Colors | Black, White/Silver, brown |
| Models | GT-N5100, GT-N5120 |
| Price | About 354 USD |