Samsung Galaxy A7 (2017)
4.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A7 (2017) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.9 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3600 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A7 (2017) at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, January |
| Status | Available. Released 2017, January |
BODY | |
| Dimensions | 156.8 x 77.6 x 7.9 mm (6.17 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Exynos 7880 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.9 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T830MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.9, 27mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black Sky, Gold Sand, Blue Mist and Peach Cloud |
| Models | SM-A720F, SM-A720S |
| Price | About 307 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A7 (2017) released?
The Samsung Galaxy A7 (2017) was announced 2017, January.
What is the Samsung Galaxy A7 (2017)'s display size?
The Samsung Galaxy A7 (2017) has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A7 (2017) have?
The Samsung Galaxy A7 (2017) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A7 (2017) have?
The Samsung Galaxy A7 (2017) is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A7 (2017) have?
The Samsung Galaxy A7 (2017) features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy A7 (2017) battery capacity?
The Samsung Galaxy A7 (2017) has a 3600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A7 (2017) support 5G?
No, the Samsung Galaxy A7 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A7 (2017) run?
The Samsung Galaxy A7 (2017) runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A7 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A7 (2017) at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal