| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, February |
| Dimensions | 199 x 119.8 x 10.9 mm (7.83 x 4.72 x 0.43 in) |
| Weight | 354.4 g (12.49 oz) |
| SIM | No |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~57.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Rockchip RK3168 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery (13 Wh) |
| Colors | Black/Silver |
| Price | About 77 USD |