| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, October |
| Dimensions | 164.9 x 76.3 x 8.5 mm (6.49 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie); Flyme 8 |
| Chipset | Mediatek MT6757T Helio P25 (16 nm) |
| CPU |
Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU |
Mali-T880MP2 |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Triple |
13 MP, f/2.0, (wide), PDAF 2 MP, f/2.2 2 MP, f/2.2 |
| Features |
LED flash, HDR, panorama |
| Video |
1080p@30fps |
| Single |
8 MP, f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video |
1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors |
Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Colors | Phantom Black, Purplish Red, Sea Blue |
| Price | About $198 |