Meizu C9 Pro
7.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Meizu C9 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Meizu C9 Pro at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 146.2 x 71.2 x 9.7 mm (5.76 x 2.80 x 0.38 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IGZO IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); Flyme UI |
| Chipset | Unisoc SC9832E |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-820MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Price | 121 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu C9 Pro released?
The Meizu C9 Pro was announced 2018, December .
What is the Meizu C9 Pro's display size?
The Meizu C9 Pro has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu C9 Pro have?
The Meizu C9 Pro comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu C9 Pro have?
The Meizu C9 Pro is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Meizu C9 Pro have?
The Meizu C9 Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu C9 Pro battery capacity?
The Meizu C9 Pro has a 3000 mAh battery.
Does the Meizu C9 Pro support 5G?
No, the Meizu C9 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu C9 Pro run?
The Meizu C9 Pro runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Meizu C9 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Meizu C9 Pro at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN