Meizu MX4 Pro
7.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1536×2560
- Camera20.7 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3350 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Meizu MX4 Pro is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A15 & 4x1.5 GHz Cortex-A7) chipset, a 20.7 MP main camera, a 3350 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Meizu MX4 Pro at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA - China Mobile |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600) , LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China Mobile |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 150.1 x 77 x 9 mm (5.91 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 85.2 cm2 (~73.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2560 pixels, 5:3 ratio (~546 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); Flyme 4 |
| Chipset | Exynos 5430 Octa (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A15 & 4x1.5 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T628MP6 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 20.7 MP, f/2.2, 1/2.3", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, QZSS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 3350 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Gold, White |
| Models | MX4 Pro |
| Price | 438 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu MX4 Pro released?
The Meizu MX4 Pro was announced 2014, October.
What is the Meizu MX4 Pro's display size?
The Meizu MX4 Pro has a 5.5 inches display with 1536 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu MX4 Pro have?
The Meizu MX4 Pro comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu MX4 Pro have?
The Meizu MX4 Pro is available with 16GB / 3GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Meizu MX4 Pro have?
The Meizu MX4 Pro features a 20.7 MP main camera. Specifications: 20.7 MP.
What is the Meizu MX4 Pro battery capacity?
The Meizu MX4 Pro has a 3350 mAh battery.
Does the Meizu MX4 Pro support 5G?
No, the Meizu MX4 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu MX4 Pro run?
The Meizu MX4 Pro runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Meizu MX4 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Meizu MX4 Pro at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.