| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2019, December |
| Dimensions | 163.9 x 75.5 x 8.3 mm (6.45 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 102.8 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6.1 |
| Chipset | Mediatek MT6765V/CB Helio P35 (12nm) |
| CPU |
Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU |
PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Triple |
12 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, macro camera 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor |
| Features |
LED flash, HDR, panorama |
| Video |
1080p@30fps |
| Single |
8 MP, f/2.0 |
| Features |
HDR |
| Video |
1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors |
Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4230 mAh battery |
| Colors | Green, Black |
| Models | PDBM00 |
| Price | About $165.24 |