Oppo R7
6.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- CameraLED flash
- Memory3 GB RAM
- Battery2320 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Oppo R7 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2320 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Oppo R7 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global, Taiwan HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 40(2300) - Global LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 40(2300) - Taiwan LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700), 20(800) - USA |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 71 x 6.3 mm (5.63 x 2.80 x 0.25 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 67.7 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~445 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); ColorOS 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
| Dual | LED flash, panorama, HDR, Schneider-Kreuznach optics |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W: 75% in 30 min (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2320 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Golden, Silver |
| Models | R7f |
| Price | About 392 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R7 released?
The Oppo R7 was announced 2015, May.
What is the Oppo R7's display size?
The Oppo R7 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R7 have?
The Oppo R7 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R7 have?
The Oppo R7 is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What is the Oppo R7 battery capacity?
The Oppo R7 has a 2320 mAh battery.
Does the Oppo R7 support 5G?
No, the Oppo R7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo R7 run?
The Oppo R7 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R7?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R7 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.