Oppo A71
6.3/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Oppo A71 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Oppo A71 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / UMTS / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | UMTS 900 / 2100 / 850 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 148.1 x 73.8 x 7.6 mm (5.83 x 2.91 x 0.30 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat); ColorOS 3.1 |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Black |
| Models | CPH1717 |
| Price | About 195 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A71 released?
The Oppo A71 was announced 2017, September.
What is the Oppo A71's display size?
The Oppo A71 has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A71 have?
The Oppo A71 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A71 have?
The Oppo A71 is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Oppo A71 have?
The Oppo A71 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo A71 battery capacity?
The Oppo A71 has a 3000 mAh battery.
Does the Oppo A71 support 5G?
No, the Oppo A71 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / UMTS / LTE.
What operating system does the Oppo A71 run?
The Oppo A71 runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A71?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A71 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.