| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
| Dimensions | 242mm x 166mm x 8.5-24mm |
| Weight | 580 g (1.28 lb) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) |
| CPU |
Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A53 & 4x1.45 GHz Cortex A53) |
| GPU |
Adreno 505 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Single |
8 MP, AF |
| Video |
1080p@30fps |
| Single |
5 MP |
| Video |
1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors |
Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7000 mAh battery |
| Colors | Iron Grey |
| Price | About $353.84 |