Samsung Galaxy J2
4.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy J2 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy J2 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - J200G, J200GU, J200F, J200Y |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - J200F |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 136.5 x 69 x 8.4 mm (5.37 x 2.72 x 0.33 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Exynos 3475 Quad (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | SM-J200F, SM-J200G, SM-J200H, SM-J200GU, SM-J200M, SM-J200Y |
| Price | About 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J2 released?
The Samsung Galaxy J2 was announced 2015, September.
What is the Samsung Galaxy J2's display size?
The Samsung Galaxy J2 has a 4.7 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J2 have?
The Samsung Galaxy J2 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J2 have?
The Samsung Galaxy J2 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J2 have?
The Samsung Galaxy J2 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy J2 battery capacity?
The Samsung Galaxy J2 has a 2000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J2 support 5G?
No, the Samsung Galaxy J2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J2 run?
The Samsung Galaxy J2 runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J2?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J2 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$79.99