Samsung Galaxy Note8
7.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1440×2960
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Note8 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 6.3 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose M2 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) - EMEA Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) - USA & China chipset, a 3300 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note8 at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 162.5 x 74.8 x 8.6 mm (6.40 x 2.94 x 0.34 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 101.1 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2960 pixels, 18.5:9 ratio (~521 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 8895 (10 nm) - EMEA Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) - USA & China |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose M2 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) - EMEA Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) - USA & China |
| GPU | Mali-G71 MP20 - EMEA Adreno 540 - USA & China |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/3.6", 1.22µm, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) Qi/PMA wireless charging (market dependent) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Maple Gold, Orchid Gray, Deep Sea Blue, Star Pink (Taiwan only) |
| Models | SM-N950F, SM-N950U, SM-N9500, SM-N950U1, SM-N950N, SM-N950W, SC-01K |
| Price | About 603 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note8 released?
The Samsung Galaxy Note8 was announced 2017, August.
What is the Samsung Galaxy Note8's display size?
The Samsung Galaxy Note8 has a 6.3 inches display with 1440 x 2960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note8 have?
The Samsung Galaxy Note8 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note8 have?
The Samsung Galaxy Note8 is available with 64GB / 6GB / 128GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note8 have?
The Samsung Galaxy Note8 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy Note8 battery capacity?
The Samsung Galaxy Note8 has a 3300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note8 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Note8 run?
The Samsung Galaxy Note8 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note8?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note8 at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.