| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/75 Mbps (SDM630) |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, May |
| Dimensions | 160.6 x 76.2 x 7.8 mm (6.32 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~75.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU |
Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Dual |
16 MP, f/2.2, 26mm (wide), PDAF Unknown MP, 13mm, no AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps (SDM630 only), 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Dual |
20 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/2.8", 1.0 μm Unknown MP, 13mm |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot (SDM630) |
| Bluetooth | 4.1 or 4.2 (SDM630 only), A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
| Colors | Midnight Black, Moonlight White, Rouge Red |
| Models | X017DA, X017D |
| Price | About 444 USD |