Asus Zenfone AR ZS571KL
8.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera23 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 7
Sponsored
The Asus Zenfone AR ZS571KL is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 chipset, a 23 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 7. AppsApk rates the Asus Zenfone AR ZS571KL at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, January |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 158.7 x 77.7 x 9 mm (6.25 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7 (Nougat); ZenUI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 23 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.0µm, PDAF, 4-axis OIS, depth & motion tracking sensors" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio DTS Headphone X DTS HD sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Project Tango |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 60% in 39 min (Quick Charge 3.0) Power Bank/Reverse charging (1.5A) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | A002A, A002 |
| Price | About 697 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone AR ZS571KL released?
The Asus Zenfone AR ZS571KL was announced 2017, January.
What is the Asus Zenfone AR ZS571KL's display size?
The Asus Zenfone AR ZS571KL has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone AR ZS571KL have?
The Asus Zenfone AR ZS571KL is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone AR ZS571KL have?
The Asus Zenfone AR ZS571KL is available with 64GB / 6GB / 128GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone AR ZS571KL have?
The Asus Zenfone AR ZS571KL features a 23 MP main camera. Specifications: 23 MP.
What is the Asus Zenfone AR ZS571KL battery capacity?
The Asus Zenfone AR ZS571KL has a 3300 mAh battery.
Does the Asus Zenfone AR ZS571KL support 5G?
No, the Asus Zenfone AR ZS571KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone AR ZS571KL run?
The Asus Zenfone AR ZS571KL runs Android 7 (full: Android 7 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone AR ZS571KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone AR ZS571KL at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.