Asus Zenpad C 7.0 Z170MG
1.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenpad C 7.0 Z170MG is a tablet announced 2015. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenpad C 7.0 Z170MG at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 189 x 108 x 9.5 mm (7.44 x 4.25 x 0.37 in) |
| Weight | 275 g (9.70 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8382V/W (28 nm) |
| CPU | Quad-core Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery (13 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, White |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad C 7.0 Z170MG released?
The Asus Zenpad C 7.0 Z170MG was announced 2015, June.
What is the Asus Zenpad C 7.0 Z170MG's display size?
The Asus Zenpad C 7.0 Z170MG has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad C 7.0 Z170MG have?
The Asus Zenpad C 7.0 Z170MG comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad C 7.0 Z170MG have?
The Asus Zenpad C 7.0 Z170MG is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad C 7.0 Z170MG have?
The Asus Zenpad C 7.0 Z170MG features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Asus Zenpad C 7.0 Z170MG battery capacity?
The Asus Zenpad C 7.0 Z170MG has a 3500 mAh battery.
Does the Asus Zenpad C 7.0 Z170MG support 5G?
No, the Asus Zenpad C 7.0 Z170MG does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Asus Zenpad C 7.0 Z170MG run?
The Asus Zenpad C 7.0 Z170MG runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad C 7.0 Z170MG?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad C 7.0 Z170MG at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.