| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2011, August. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 109 x 60 x 11 mm (4.29 x 2.36 x 0.43 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 2.44 inches, 18.4 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 360 pixels, 4:3 ratio (~246 ppi density) |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| CPU | 800 MHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 1GB 512MB RAM |
| Single | 5 MP |
| Features |
LED flash |
| Video | 480p |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery Type | 1000 mAh |
| Colors | Black |
| Price | About 99 USD |