BlackBerry DTEK60
6.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera21 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The BlackBerry DTEK60 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 21 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the BlackBerry DTEK60 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
4.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA, EMEA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 20(800), 29(700) - USA , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - EMEA , |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 153.9 x 75.4 x 7 mm (6.06 x 2.97 x 0.28 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 720p@120fps |
| Single | 21 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | BBA100-2, BBA100-1 |
| Price | About 276 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry DTEK60 released?
The BlackBerry DTEK60 was announced 2016, October.
What is the BlackBerry DTEK60's display size?
The BlackBerry DTEK60 has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry DTEK60 have?
The BlackBerry DTEK60 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry DTEK60 have?
The BlackBerry DTEK60 is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry DTEK60 have?
The BlackBerry DTEK60 features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the BlackBerry DTEK60 battery capacity?
The BlackBerry DTEK60 has a 3000 mAh battery.
Does the BlackBerry DTEK60 support 5G?
No, the BlackBerry DTEK60 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry DTEK60 run?
The BlackBerry DTEK60 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the BlackBerry DTEK60?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry DTEK60 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.