BlackBerry Z30
6.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2880 mAh
- OSBlackBerry OS 10.2
Sponsored
The BlackBerry Z30 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.7 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, and a 2880 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Z30 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / 800 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2013, October |
BODY | |
| Dimensions | 140.7 x 72 x 9.4 mm (5.54 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 10.2, upgradable to 10.3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960T Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, 31mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio (after SW upgrade) |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass HDMI port |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2880 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 154 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Z30 released?
The BlackBerry Z30 was announced 2013, September.
What is the BlackBerry Z30's display size?
The BlackBerry Z30 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Z30 have?
The BlackBerry Z30 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Z30 have?
The BlackBerry Z30 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Z30 have?
The BlackBerry Z30 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the BlackBerry Z30 battery capacity?
The BlackBerry Z30 has a 2880 mAh battery.
Does the BlackBerry Z30 support 5G?
No, the BlackBerry Z30 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry Z30 run?
The BlackBerry Z30 runs BlackBerry OS 10.2.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Z30?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Z30 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.