| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700) - USA |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, March |
| Dimensions | 146.9 x 70.9 x 8.3 mm (5.78 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.8 |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot , Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot - USA version |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (market dependant) |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2200 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Models | Desire 530, D530u |
| Price | 187 USD |