HTC One (M8)
2.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera4 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC One (M8) is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz (US/EMEA)/ 2.5 GHz (Asia, China) Krait 400 chipset, a 4 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC One (M8) at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM / HSPA / LTE |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/21.1(AT&T)/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 146.4 x 70.6 x 9.4 mm (5.76 x 2.78 x 0.37 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow); Sense UI 6 |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz (US/EMEA)/ 2.5 GHz (Asia, China) Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3", 2µm, AF 4 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (market/operator dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gunmetal Gray, Glacial Silver, Amber Gold |
| Models | One_M8, M8x, 831C |
| Price | 276 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One (M8) released?
The HTC One (M8) was announced 2014, March.
What is the HTC One (M8)'s display size?
The HTC One (M8) has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One (M8) have?
The HTC One (M8) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC One (M8) have?
The HTC One (M8) is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the HTC One (M8) have?
The HTC One (M8) features a 4 MP main camera. Specifications: 4 MP.
What is the HTC One (M8) battery capacity?
The HTC One (M8) has a 2600 mAh battery.
Does the HTC One (M8) support 5G?
No, the HTC One (M8) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One (M8) run?
The HTC One (M8) runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC One (M8)?
AppsApk's editorial team rates the HTC One (M8) at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.