HTC Desire 626 (USA)
2.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The HTC Desire 626 (USA) is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the HTC Desire 626 (USA) at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
| Speed | HSPA, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 146.9 x 70.9 x 8.2 mm (5.78 x 2.79 x 0.32 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Sense 7 UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | FM radio |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gray, Blue |
| Models | Black, White, Gray, Blue |
| Price | 83 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 626 (USA) released?
The HTC Desire 626 (USA) was announced 2015, July.
What is the HTC Desire 626 (USA)'s display size?
The HTC Desire 626 (USA) has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 626 (USA) have?
The HTC Desire 626 (USA) comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 626 (USA) have?
The HTC Desire 626 (USA) is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 626 (USA) have?
The HTC Desire 626 (USA) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Desire 626 (USA) battery capacity?
The HTC Desire 626 (USA) has a 2000 mAh battery.
Does the HTC Desire 626 (USA) support 5G?
No, the HTC Desire 626 (USA) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the HTC Desire 626 (USA) run?
The HTC Desire 626 (USA) runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 626 (USA)?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 626 (USA) at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.