| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - EU, Asia, China |
| 4G bands | HSDPA 850 / 2100 - Asia |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, September. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 131.8 x 66.2 x 10.1 mm (5.19 x 2.61 x 0.40 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~60.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean); Sense UI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | w480p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Price | 177 USD |