HTC 10
3.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The HTC 10 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 12 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the HTC 10 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 145.9 x 71.9 x 9 mm (5.74 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD5 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~565 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.3", 1.55µm, Laser AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/4.1", 1.34µm, OIS, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 30 min (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Carbon Gray, Topaz Gold, Glacier Silver, Camellia Red |
| Models | 10, M10h, HTC6545LVW, HTV32, 2PS64, 2PS6200 |
| Price | 330 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC 10 released?
The HTC 10 was announced 2016, April.
What is the HTC 10's display size?
The HTC 10 has a 5.2 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the HTC 10 have?
The HTC 10 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the HTC 10 have?
The HTC 10 is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the HTC 10 have?
The HTC 10 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the HTC 10 battery capacity?
The HTC 10 has a 3000 mAh battery.
Does the HTC 10 support 5G?
No, the HTC 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC 10 run?
The HTC 10 runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the HTC 10?
AppsApk's editorial team rates the HTC 10 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN