HTC Desire 816
3.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire 816 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire 816 at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA version , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900) - Asia version |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February. Released 2014, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 156.6 x 78.7 x 7.9 mm (6.17 x 3.10 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6 (Marshmallow); Sense UI 6 |
| Chipset | Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (optional) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red, Gray, Green |
| Models | D816x |
| Price | 276 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 816 released?
The HTC Desire 816 was announced 2014, February. Released 2014, March.
What is the HTC Desire 816's display size?
The HTC Desire 816 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 816 have?
The HTC Desire 816 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 816 have?
The HTC Desire 816 is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 816 have?
The HTC Desire 816 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 816 battery capacity?
The HTC Desire 816 has a 2600 mAh battery.
Does the HTC Desire 816 support 5G?
No, the HTC Desire 816 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 816 run?
The HTC Desire 816 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 816?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 816 at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.