| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, March |
| Dimensions | 148.6 x 71.2 x 7.4 mm (5.85 x 2.80 x 0.29 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Build | Front glass, aluminum frame, plastic back |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.84 inches, 85.1 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~432 ppi density) |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM (CN/ASIA) |
| Dual |
16 MP, f/2.2, 1.0µm, PDAF 2 MP, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single |
16 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1.12µm 24 MP, f/2.0 (AL00 for India; TL00 for China) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n (LX2/LX3) or a/b/g/n/ac (LX1/LX2J), Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes (LX1 only) |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro (except LX2, AL00), proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Colors | Klein Blue, Sakura Pink, Midnight Black |
| Models | NE-TL00, ANE-LX1, ANE-LX2, ANE-LX3, ANE-LX2J, ANE-AL00, ANE-L23, ANE-L22, ANE-L21, HWV32 |
| Price | 221 USD |