Huawei nova plus
4.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3340 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Huawei nova plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3340 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Huawei nova plus at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
2.0
design
1.0
camera
4.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - MLA-L01/L11 , HSDPA 850 / 900 / 2100 - MLA-L02/L12 , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - MLA-L03/L13 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) - MLA-L01/L11 , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300) - MLA-L02/L12 , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 28(700) - MLA-L03/L13 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-А (2CA) Cat7 300/150 Mbps" |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 151.8 x 75.7 x 7.3 mm (5.98 x 2.98 x 0.29 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow); EMUI 4.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.12µm, PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic DTS Sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3340 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Prestige Gold, Mystic Silver, Titanium Grey |
| Models | MLA-L01/L11, MLA-L11, MLA-L02/L12, MLA-L02, MLA-L12, MLA-L03/L13, MLA-L03, MLA-L13, MLA-AL10, MLA-L01 |
| Price | 275 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei nova plus released?
The Huawei nova plus was announced 2016, September.
What is the Huawei nova plus's display size?
The Huawei nova plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei nova plus have?
The Huawei nova plus comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei nova plus have?
The Huawei nova plus is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei nova plus have?
The Huawei nova plus features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Huawei nova plus battery capacity?
The Huawei nova plus has a 3340 mAh battery.
Does the Huawei nova plus support 5G?
No, the Huawei nova plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei nova plus run?
The Huawei nova plus runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei nova plus?
AppsApk's editorial team rates the Huawei nova plus at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.