Huawei Mate 20 X
7.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.2 inches · 1080×2244
- Camera40 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei Mate 20 X is a smartphone announced 2018. Key specs include a 7.2 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) chipset, a 40 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei Mate 20 X at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
6.0
display
8.0
design
8.0
camera
9.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 174.6 x 85.4 x 8.2 mm (6.87 x 3.36 x 0.32 in) |
| Weight | 232 g (8.18 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.2 inches, 130.7 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio (~346 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM (EVR-AL00) |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4", PDAF, Laser AF, OIS, 3x optical zoom 20 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/2.7", PDAF, Laser AF |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes, 32-bit/384kHz audio Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Blue, Phantom Silver |
| Models | EVR-L29, EVR-AL00, EVR-TL00 |
| Price | 641 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 20 X released?
The Huawei Mate 20 X was announced 2018, October.
What is the Huawei Mate 20 X's display size?
The Huawei Mate 20 X has a 7.2 inches display with 1080 x 2244 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 20 X have?
The Huawei Mate 20 X is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 20 X have?
The Huawei Mate 20 X is available with 128GB / 6GB / 256GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 20 X have?
The Huawei Mate 20 X features a 40 MP main camera. Specifications: 40 MP.
What is the Huawei Mate 20 X battery capacity?
The Huawei Mate 20 X has a 5000 mAh battery.
Does the Huawei Mate 20 X support 5G?
No, the Huawei Mate 20 X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Mate 20 X run?
The Huawei Mate 20 X runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 20 X?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 20 X at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN