| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2013, April. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 129.7 x 67.9 x 10.7 mm (5.11 x 2.67 x 0.42 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~59.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/768MB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Beats Audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1620 mAh battery |
| Colors | White, Red |
| Price | 266 USD |