HTC Desire XC
3.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1650 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC Desire XC is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1650 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC Desire XC at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 - SIM 1 , GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 , |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO - SIM 1 |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, July. Released 2013, July |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 119.5 x 62.3 x 9.4 mm (4.70 x 2.45 x 0.37 in) |
| Weight | 107 g (3.77 oz) |
| SIM | Dual |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~61.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/White |
| Price | 198 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire XC released?
The HTC Desire XC was announced 2013, July. Released 2013, July.
What is the HTC Desire XC's display size?
The HTC Desire XC has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Desire XC have?
The HTC Desire XC is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire XC have?
The HTC Desire XC features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire XC battery capacity?
The HTC Desire XC has a 1650 mAh battery.
Does the HTC Desire XC support 5G?
No, the HTC Desire XC does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / EVDO.
What operating system does the HTC Desire XC run?
The HTC Desire XC runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire XC?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire XC at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.