HTC Evo 4G
2.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2010Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 2.1
Sponsored
The HTC Evo 4G is a smartphone announced 2010. Key specs include a 4.3 inches display, up to 1GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 2.1. AppsApk rates the HTC Evo 4G at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, March. Released 2010, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 122 x 66 x 13 mm (4.80 x 2.60 x 0.51 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.3 (Gingerbread); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm QSD8650 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 1GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, WiMAX 802.16 e (Wi-Fi router) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Yes, with A-GPS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Evo 4G released?
The HTC Evo 4G was announced 2010, March. Released 2010, June.
What is the HTC Evo 4G's display size?
The HTC Evo 4G has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Evo 4G have?
The HTC Evo 4G is available with 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Evo 4G have?
The HTC Evo 4G features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Evo 4G battery capacity?
The HTC Evo 4G has a 1500 mAh battery.
Does the HTC Evo 4G support 5G?
No, the HTC Evo 4G does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the HTC Evo 4G run?
The HTC Evo 4G runs Android 2.1 (full: Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.3 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the HTC Evo 4G?
AppsApk's editorial team rates the HTC Evo 4G at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.