| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - EMEA , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - AT&T ,LTE band 3(1800), 7(2600) - Asia , LTE band 4(1700/2100), 17(700) - T-Mobile |
| Speed | HSPA, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Announced | 2013, February. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 137.4 x 68.2 x 9.3 mm (5.41 x 2.69 x 0.37 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| Build | Aluminum body |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~469 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 5 (Lollipop); Sense UI 5 |
| Chipset | Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Single | 4 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1/3", 2µm, AF, OIS |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 2.1 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | 4.0, A2DP, aptX |
| NFC | Yes (Market dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2300 mAh battery |
| Colors | Black, Silver, Red, Blue, Gold |
| Models | One, PN071, HTC6500LVW |
| Price | 298 USD |