HTC Vivid
3.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1620 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Vivid is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1620 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Vivid at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
4.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, October. Released 2011, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 128.8 x 67.1 x 11.2 mm (5.07 x 2.64 x 0.44 in) |
| Weight | 176.9 g (6.21 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm APQ8060 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1620 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 176 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Vivid released?
The HTC Vivid was announced 2011, October. Released 2011, November.
What is the HTC Vivid's display size?
The HTC Vivid has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Vivid have?
The HTC Vivid comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Vivid have?
The HTC Vivid is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Vivid have?
The HTC Vivid features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Vivid battery capacity?
The HTC Vivid has a 1620 mAh battery.
Does the HTC Vivid support 5G?
No, the HTC Vivid does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Vivid run?
The HTC Vivid runs Android 2.3 (full: Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Vivid?
AppsApk's editorial team rates the HTC Vivid at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.