HTC Desire 12
3.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2730 mAh
- OSAndroid 7
Sponsored
The HTC Desire 12 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2730 mAh battery, and runs Android 7. AppsApk rates the HTC Desire 12 at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - Global |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - Global, LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 28(700) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 148.5 x 70.8 x 8.2 mm (5.85 x 2.79 x 0.32 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.x (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3 RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/5" 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | To be confirmed |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2730 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Cool Black, Warm Silver |
| Price | 145 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 12 released?
The HTC Desire 12 was announced 2018, March.
What is the HTC Desire 12's display size?
The HTC Desire 12 has a 5.5 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 12 have?
The HTC Desire 12 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 12 have?
The HTC Desire 12 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 12 have?
The HTC Desire 12 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 12 battery capacity?
The HTC Desire 12 has a 2730 mAh battery.
Does the HTC Desire 12 support 5G?
No, the HTC Desire 12 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 12 run?
The HTC Desire 12 runs Android 7 (full: Android 7.x (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 12?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 12 at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.