| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA - HTC One XT |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2012, February. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 134.4 x 69.9 x 8.9 mm (5.29 x 2.75 x 0.35 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Super IPS LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.1 (Jelly Bean); Sense UI |
| Chipset | Nvidia Tegra 3 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
| GPU | ULP GeForce |
| Card slot | No |
| Internal | 16/32GB (26GB user available), 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@24fps, stereo sound rec. |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1800 mAh battery |
| Colors | Gray, White |
| Models | One X |
| Price | 187 USD |