HTC U11 Eyes
2.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3930 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The HTC U11 Eyes is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core chipset, a 12 MP main camera, a 3930 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the HTC U11 Eyes at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 32(1500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, January |
| Status | Available. Released 2018, January |
BODY | |
| Dimensions | 157.9 x 75 x 8.5 mm (6.22 x 2.95 x 0.33 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.7, 1.4 μm, PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3930 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, Blue |
| Models | 2Q4R100 |
| Price | 334 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC U11 Eyes released?
The HTC U11 Eyes was announced 2018, January.
What is the HTC U11 Eyes's display size?
The HTC U11 Eyes has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the HTC U11 Eyes have?
The HTC U11 Eyes comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the HTC U11 Eyes have?
The HTC U11 Eyes is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the HTC U11 Eyes have?
The HTC U11 Eyes features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the HTC U11 Eyes battery capacity?
The HTC U11 Eyes has a 3930 mAh battery.
Does the HTC U11 Eyes support 5G?
No, the HTC U11 Eyes does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC U11 Eyes run?
The HTC U11 Eyes runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the HTC U11 Eyes?
AppsApk's editorial team rates the HTC U11 Eyes at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.