HTC Desire HD
2.3/ 10
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory5 GB
- Battery1230 mAh
- OSAndroid 2.2
Sponsored
The HTC Desire HD is a smartphone announced 2010. Key specs include a 4.3 inches display, up to 5GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1230 mAh battery, and runs Android 2.2. AppsApk rates the HTC Desire HD at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 - North America |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps or HSPA 7.2/2 Mbps (carrier dependent) |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, September. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 123 x 68 x 11.8 mm (4.84 x 2.68 x 0.46 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~62.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), 2.3 (Gingerbread), not upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 1.5GB; 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Mobile, SRS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Brown |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire HD released?
The HTC Desire HD was announced 2010, September. Released 2010, October.
What is the HTC Desire HD's display size?
The HTC Desire HD has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Desire HD have?
The HTC Desire HD is available with 5GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire HD have?
The HTC Desire HD features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Desire HD battery capacity?
The HTC Desire HD has a 1230 mAh battery.
Does the HTC Desire HD support 5G?
No, the HTC Desire HD does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire HD run?
The HTC Desire HD runs Android 2.2 (full: Android 2.2 (Froyo), 2.3 (Gingerbread), not upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire HD?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire HD at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.