| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2017, January |
| Dimensions | 152 x 75 x 7.5 mm (5.98 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Build | Front glass, aluminum frame, back |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP8 |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Dual |
12 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF, OIS 20 MP B/W, f/2.2, 27mm (wide), 2x lossless zoom, PDAF, Laser AF, OIS |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Single | 8 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Colors | Haze Gold, Titanium Grey |
| Models | LON-L29, LON-AL00 |
| Price | 442 USD |