Huawei Ascend G700
2.4/ 10
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2150 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Huawei Ascend G700 is a smartphone. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2150 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Huawei Ascend G700 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
1.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
BODY | |
| Dimensions | 142.5 x 72.8 x 9 mm (5.61 x 2.87 x 0.35 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | G700-U10 |
| Price | 209 USD |
● Questions about this phone
What is the Huawei Ascend G700's display size?
The Huawei Ascend G700 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend G700 have?
The Huawei Ascend G700 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend G700 have?
The Huawei Ascend G700 is available with 8GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend G700 have?
The Huawei Ascend G700 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Ascend G700 battery capacity?
The Huawei Ascend G700 has a 2150 mAh battery.
Does the Huawei Ascend G700 support 5G?
No, the Huawei Ascend G700 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend G700 run?
The Huawei Ascend G700 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend G700?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend G700 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.