Huawei MediaPad T2 7.0 Pro
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4360 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Huawei MediaPad T2 7.0 Pro is a tablet announced 2016. Key specs include a 7.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4360 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Huawei MediaPad T2 7.0 Pro at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 187.4 x 105.8 x 8.2 mm (7.38 x 4.17 x 0.32 in) |
| Weight | 250 g (8.82 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 135.1 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~315 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); EMUI 3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM (701L); 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM (703L) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4360 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gold, Blue, Pink |
| Models | PLE-701L, PLE-703L |
| Price | About 254 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad T2 7.0 Pro released?
The Huawei MediaPad T2 7.0 Pro was announced 2016, August.
What is the Huawei MediaPad T2 7.0 Pro's display size?
The Huawei MediaPad T2 7.0 Pro has a 7.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad T2 7.0 Pro have?
The Huawei MediaPad T2 7.0 Pro is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad T2 7.0 Pro have?
The Huawei MediaPad T2 7.0 Pro is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad T2 7.0 Pro have?
The Huawei MediaPad T2 7.0 Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei MediaPad T2 7.0 Pro battery capacity?
The Huawei MediaPad T2 7.0 Pro has a 4360 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad T2 7.0 Pro support 5G?
No, the Huawei MediaPad T2 7.0 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad T2 7.0 Pro run?
The Huawei MediaPad T2 7.0 Pro runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad T2 7.0 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad T2 7.0 Pro at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.