| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Announced | 2011, September. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 102.8 x 57.2 x 12.9 mm (4.05 x 2.25 x 0.51 in) |
| Weight | 108 g (3.81 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~51.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread); Sense UI 3.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz Cortex A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Single | 3.15 MP |
| Video | 480p |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes SRS surround |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
| Colors | Active Black, Active Navy, Metallic Black, Metallic Navy |
| Price | 77 USD |