HTC MAX 4G
2.1/ 10
Announced 2008Discontinued
- NetworkGSM
- Display3.8 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory8 GB
- Battery1500 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The HTC MAX 4G is a smartphone announced 2008. Key specs include a 3.8 inches display, up to 8GB storage, a 400 MHz ARM 11 chipset, a 3.15 MP main camera, and a 1500 mAh battery. AppsApk rates the HTC MAX 4G at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, November. Released 2009 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 113.5 x 63.1 x 13.9 mm (4.47 x 2.48 x 0.55 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm ESM7206A |
| CPU | 400 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 288MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | CIF@30fps |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, WiMAX 802.16 e |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | miniUSB |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 342 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC MAX 4G released?
The HTC MAX 4G was announced 2008, November. Released 2009.
What is the HTC MAX 4G's display size?
The HTC MAX 4G has a 3.8 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC MAX 4G have?
The HTC MAX 4G is available with 8GB of internal storage.
What camera does the HTC MAX 4G have?
The HTC MAX 4G features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the HTC MAX 4G battery capacity?
The HTC MAX 4G has a 1500 mAh battery.
Does the HTC MAX 4G support 5G?
No, the HTC MAX 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the HTC MAX 4G run?
The HTC MAX 4G runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the HTC MAX 4G?
AppsApk's editorial team rates the HTC MAX 4G at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.