HTC Desire 12s
3.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3075 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The HTC Desire 12s is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3075 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the HTC Desire 12s at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 154.2 x 72.7 x 8.3 mm (6.07 x 2.86 x 0.33 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~74.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | To be confirmed |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3075 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Red |
| Price | 223 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 12s released?
The HTC Desire 12s was announced 2018, December.
What is the HTC Desire 12s's display size?
The HTC Desire 12s has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 12s have?
The HTC Desire 12s is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 12s have?
The HTC Desire 12s is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 12s have?
The HTC Desire 12s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 12s battery capacity?
The HTC Desire 12s has a 3075 mAh battery.
Does the HTC Desire 12s support 5G?
No, the HTC Desire 12s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 12s run?
The HTC Desire 12s runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 12s?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 12s at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.