| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 1700 / 2100 - for T-Mobile |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Announced | 2011, September. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 120.5 x 61.5 x 10.9 mm (4.74 x 2.42 x 0.43 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB/512MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes SRS audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS; Bing Maps |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1520 mAh battery |
| Colors | Active White, Metal Silver |
| Price | 154 USD |